Humoras ir protas

Diana

9/14/2021 2 min read

Kiekvienas iš mūsų turime draugų, kurių humoras savitas. Kažkas yra šmaikštus ir išradingas, kažkas savaime yra anekdotų objektas ir juos provokuoja, o yra tokių, kurie sugeba priversti visą kompaniją juoktis ištisą vakarą. Mes laikome šiuos žmones juokingais ir šmaiksčiais, intravertais ir ekstravertais, humanistais ir atvirkščiai. O kaip dėl proto?

Pabandykite prisiminti aplinkinius žmones, turinčius puikų humoro jausmą. Ar laikote juos intelektualiai pažengusiais? O gal humoras ir intelektas niekaip nesusiję? Per pastaruosius dešimtmečius šia tema buvo atlikta daug tyrimų, apie kuriuos mes jums pasakysime šiame straipsnyje.

Ankstyvieji tyrimai

Prieš pradedant tyrėjams atkreipti dėmesį į intelekto ir humoro ryšį, daugelis švietimo psichologų ir sociologų apibrėžė vadinamąjį emocinį intelektą (taip pat ir socialinį). Jie tikėjo, kad žmonės, turintys gerą humoro jausmą, yra ekstravertai ir jaučiasi laisvai aplinkoje.

Aštuntajame dešimtmetyje Williamas Hauckas ir Johnas Thomasas, du Bucknell universiteto mokslininkai, išbandė 80 moksleivių, kad nustatytų, ar yra ryšys tarp intelekto, humoro jausmo ir kūrybiško mąstymo. Rezultatai parodė 0,89 koreliaciją tarp intelekto ir kūrybinio mąstymo ir 0.91 tarp intelekto ir humoro. Šiame keistame žymėjime svarbus vienas dalykas: tai labai aukšta koreliacija.

Tyrimai 90 -aisiais

Dešimtajame dešimtmetyje padaugėjo smegenų tyrimų. Jie parodė, kad kairiajame pusrutulyje yra centrai, atsakingi už žodinį, loginį, linijinį mąstymą, o dešinysis pusrutulis yra atsakingas už vizualines, menines, kūrybines galimybes, taip pat gebėjimą spręsti problemas.

Remdamasis šia informacija, biologas Michaelas Johnsonas atliko tyrimą, kuriame norėjo nustatyti sąsają tarp suvokimo, motorinių įgūdžių ir gebėjimo suprasti ir kurti humorą. Šio tyrimo dalyvių buvo paprašyta įvertinti 32 pokštus ir išspręsti 14 regėjimo manipuliavimo problemų. Jo rezultatai parodė koreliaciją tarp tų, kurie gerai išmano problemas ir supranta humorą juokeliuose.

Kitas tyrinėtojas Danielis Holtas ištyrė mokyklinio amžiaus vaikų humoro ir gabumų ryšį. Jis padarė išvadą, kad gabūs mokiniai turi keletą bendrų bruožų, iš kurių vienas yra „pažangus humoro jausmas“.

Neuromokslas atskleidžia tikrąją padėtį

2009 m. A. Clarkas išleido knygą pavadinimu „Humoro modelio atpažinimo teorija“. Nesigilindamas į terminologiją ir mokslinį kontekstą, Clarke'as sako, kad mes suprantame kalbą, taigi ir pasaulį, nustatydami modelius. Kalbos modeliai leidžia mums tobulėti suprantant ir vertinant humorą sudėtingesniais būdais. Be to, šio supratimo kokybė kiekvienam žmogui skiriasi, todėl kai kurie labiau moka vertinti ir kurti humorą. Pasak Clarko, viskas susiję su smegenimis.

Neurologai pažvelgė į smegenų sritis, kurias suaktyvina humoras. Stanfordo universiteto mokslininkai, vadovaujami gydytojo neurologo ir vaikų psichiatro daktaro Allano Reisso, žiūri vaikų smegenis, naudodamiesi MRT, kai žiūri humoristinius vaizdo įrašus. Juose, kaip ir suaugusiems, yra suaktyvinama smegenų mezolimbinė sritis. Humoras taip pat aktyvina temporo-pakaušio-parietalinę jungtį, kuri yra smegenų dalis, kuri apdoroja netikėtas situacijas ir neatitikimus. Tai logiška, nes tai dažnai pasireiškia kaip reakcija į kažką netinkamo ir nesitikėto.

Endorfinas

Jis išsiskiria per laimę, mankštą, prisilietus prie kito žmogaus ir pan. Nauji tyrimai rodo, kad prie to prisideda ir humoras.

Kortizolis

Kortizolis yra žinomas kaip streso hormonas. Loma Linda universiteto mokslininkai bandė išsiaiškinti, ar humoro metu sumažėja kortizolio gamyba ir ar humoras gali sumažinti kortizolio daromą žalą neuronams. Atsakymas du kartus taip.

Kaip matote, tarp humoro jausmo ir intelekto yra ryšys. Tačiau nesvarbu, ką pasakys mokslininkai, visi žinome vieną dalyką: vertiname šmaikštų žmogų, kuris verčia mus juoktis.

Juokitės, juokaukite, ugdykite humoro jausmą. Linkime sėkmės!

 Please let me know if you like it.

© Dimi Art