Emocinis intelektas

Diana

9/15/2021 3 min read

Ar kada susimąstėte, kodėl žmogus, pirkdamas naują telefoną, nešiojamąjį kompiuterį ar televizorių, dažniau teikia pirmenybę žinomo prekės ženklo produktui, kuris kainuoja daugiau nei daug pigesnis nepopuliaraus prekės ženklo analogas? Tuo pačiu metu techninės charakteristikos, išvaizda, garantija praktiškai nesiskiria, todėl tai toli gražu ne visada įmanoma pagrįsti palankiomis sąlygomis ar geresne kokybe. Ar kada nors atsitiko taip, kad gavęs atlyginimą ėjote apsipirkti, spontaniškai kažką nusipirkote sau ir po kurio laiko pagalvojote apie šio pirkinio tikslingumą ir kaltinote save? Tai gali atrodyti šiek tiek įžeidžiančiai, tačiau jie neturi pakankamai emocinio intelekto - gebėjimo įsitraukti ir panaudoti savo emocijas, jas valdyti. Tačiau gera žinia ta, kad jį galima treniruoti. Toliau bus pasakyta kaip.

Emocinis intelektas ir klasikinės ekonomikos žlugimas

Išsami emocinio intelekto problemų tyrimo pradžia buvo 2002. Žinoma. Žmogaus emocijų sfera nuolat domino mokslininkus, tačiau būtent šiais metais Nobelio ekonomikos premija buvo įteikta psichologams D. Kahnemanui ir W. Smithui. bihevioristinės ekonomikos srities tyrimams. Jei trumpai kalbėtume apie jo rezultatus, buvo įrodyta, kad dažniausiai žmonės, priimdami sprendimus, vadovaujasi ne loginiu intelektu, o emocijomis. Šiam faktui pagrįsti buvo paminėtas įdomus eksperimentas: tos pačios pinigų sumos įsigijimas ir praradimas verčia žmogų patirti skirtingas stiprybes. Taigi, pavyzdžiui perkant kažką už 100 EUR, emocinio pasitenkinimo laipsnis yra mažesnis nei tos pačios sumos praradimas.

Visa tai daug išsamiau aprašyta E. Khlevnos ir L. Južaninovo monografijoje „Kur tavo stebuklingas mygtukas? Kaip ugdyti emocinį intelektą “. Jame autoriai išreiškia įsitikinimą, kad aukščiau aprašytas psichologų nuopelnų pripažinimas „buvo švenčiamas klasikinėje ekonomikoje“. Elgesio intelektas iš esmės buvo pagrįstas emocinio intelekto esmės supratimu, kurį Jeilio universiteto profesoriai J. Mayer ir P. Salovey studijuoja nuo 1990 m.

Sąvoka „emocinis intelektas“ (EQ, priešingai nei IQ) jų raštuose apibūdina žmogaus gebėjimą suvokti emocijas, jas pasiekti ir generuoti taip, kad palengvintų mąstymą, suprastų emocijas ir ką jos reiškia, ir atitinkamai juos valdyti taip, kad paskatintumėte savo emocinį ir intelektinį augimą. Kodėl žmogui reikia šio sugebėjimo? Visų pirma, efektyviam bendravimui su žmonėmis. Ne vienas vadovas, žmogiškųjų išteklių vadybininkas, verslininkas, viešųjų ryšių specialistas ar reklamuotojas negali apsieiti be jo. Pavyzdys yra šiek tiek perdėtas, tačiau gerai perteikia bendrą mintį : produkto pozicionavimas „iš lūpų į lūpas“ - pagrįstas emocinio intelekto mechanizmų supratimu taip, kad tiesiogine to žodžio prasme priverstų žmogų atlikti norimą veiksmą.

Antra, išvystytas emocinis intelektas leidžia nepatekti į komercinius tinklus, atsispirti manipuliacijoms ir teisingai nustatyti prioritetus bei tikslus.

Visai neseniai paskelbėme medžiagą apie empatiją ir galbūt pastebėjote tam tikrų panašumų tarp emocinio intelekto. Iš tiesų, empatija, kaip gebėjimas suprasti ir įsijausti į kitų emocijas, yra vienas iš EQ komponentų. Kartu su savitvarka, socialiniais įgūdžiais ir tapatybe.

Kaip ugdyti emocinį intelektą

Aukštas EQ lygis leidžia asmeniui produktyviau tobulėti tiek asmeniškai, tiek profesionaliai, valdyti stresą ir užmegzti veiksmingą bendravimą su kitais. Darbas prie jo kūrimo bent jau išmokys jus suprasti kai kurių jūsų nesąmoningų veiksmų foną.

Atkreipkite dėmesį į savo emocines reakcijas. Atkreipkite dėmesį į tai, kas vyksta su jumis ir aplink jus, ir pabandykite suprasti, kaip jūs jaučiate šiuos reiškinius emociniame lygmenyje. Neignoruokite savo jausmų, nes taip prarandate svarbią gaunamos informacijos dalį.

Klausykitės savo kūno kalbos. Neslopinkite fizinių jausmų. Mūsų protas ir kūnas yra glaudžiai susiję ir, išmokę suprasti šį ryšį, galite lengvai „perskaityti“ identiškus kitų jausmus ir patirtį.

Stebėkite, kaip jūsų emocijos ir elgesys yra susiję. Pyktis verčia mus pakelti balsą, o sumišimas - slopina garsą. Akivaizdus pavyzdys, suprasti ryšį tarp patirties ir elgesio, išmoksite su jais susitvarkyti ir panaudoti savo naudai.

Neslopinkite savo jausmų. Ne ta prasme, kad kiekvieną kartą, kai kas nors užlipa ant jūsų kojos viešajame transporte, turėtumėte pradėti rėkti. Tačiau neigiamos emocijos yra adekvačios reakcijos į tai, kas vyksta, taip pat kaip ir teigiamos. Analizuokite savo jausmus, ieškokite išeities ir niekada neslėpkite savyje pasipiktinimo ir liūdesio.

Ugdykite emocinę atmintį. Laikykite specialų žurnalą ir užsirašykite savo emocines reakcijas. Laikui bėgant perskaitę, galėsite pažvelgti į save iš šalies, suprasti, ką padarėte teisingai ar ne, ir pataisyti būsimą elgesį.

Praktikuokite norimas reakcijas. Negalite priversti savęs jausti ar nejausti jokių emocijų, tačiau galite nuspręsti, kaip į tai reaguoti. Supykote dėl smulkmenų? Kitą kartą padarykite išvadą ir valdykite save, net jeigu tai sunku.

Būkite atviri ir draugiški savo santykiuose. Šios dvi savybės praktiškai dera su emociniu intelektu.

Ugdykite empatijos įgūdžius. Tai išmokys jus suprasti kitų žmonių jausmus ir pasidalinti su jais savo emocijomis.

Išmokite klausytis. Ir tiesiogine, ir perkeltine prasme. Svarbu ne tik žodžiai, bet ir tonas, išraiška, kūno kalba. Turėdami tam tikrų įgūdžių šiuose parametruose, jūs netgi galite išmokti atskirti tiesą nuo melo.

Būkite emociškai sąžiningi. Jūs neturėtumėte atsakyti „puikiai“ į klausimą „kaip tau sekasi?“. Jei jaučiates blogai, pasakykite apie savo savijauta. Pasidalykite su kitais ir bėdomis, ir džiaugsmais.

 Please let me know if you like it.

© Dimi Art